گزارش‌های تخصصی صنعت غذا و نوشیدنی ایران

فودکس ایران، برای فرهنگ غذایی بهتر

گام اول بازاریابی در صنعت نوشیدنی

6 دقیقه
گام اول بازاریابی در صنعت نوشیدنی

برای بازاریابی در صنعت نوشیدنی ابتدا باید بدانید که بازار نوشیدنی چگونه کار می‌کند؟ چقدر رقابتی است؟ چه از نظر تجربی و چه از نظر مالی، توانایی‌های شما چیست؟ این صنعت مانند همه چیز در اطراف ما در حال پیشرفت است و آنچه که 20 سال پیش ممکن بود امروز کاملا متفاوت است.

سطح رقابت، بالاتر از هر زمان دیگری است. این به این دلیل است که راه‌اندازی یک محصول جدید بسیار آسان‌تر شده است و ما می‌توانیم تعداد زیادی از مارک‌های کوچک جدید را در سراسر جهان مشاهده کنیم. از آنجا که نوآوری برای مارک‌های کوچک در مقایسه با شرکت‌های بزرگ بسیار ساده‌تر است، خرده فروشان و مصرف‌کنندگان نسبت به این نوآوری‌ها بازتر هستند.

از طرفی، خرده‌فروشان مانند گذشته صبور نیستند زیرا آنها می‌توانند انتخاب کنند. شما برای موفقیت در بازار آنها، زمان بسیار کوتاهی خواهید داشت وگرنه محصول شما با محصولات دیگر جایگزین خواهد شد. به خاطر داشته باشید که بر اساس بودجه‌های مختلف بازاریابی، نمی‌توانید با شرکت‌های بزرگ رقابت کنید و به نوعی هنوز باید مطمئن شوید که محصول شما فروخته خواهد شد. اینجاست که بازاریابی شروع می‌شود!

مارک نوشیدنی چیست؟

بازاریابی نوشیدنی فقط آرم، بسته‌بندی و تعداد کمی پست در شبکه‌های اجتماعی نیست. این یک فرایند بسیار پیچیده‌تر است، که همان لحظه شروع ایده‌ی شما، شروع می‌شود و این قطعاً به سرمایه‌گذاری نیاز دارد. به همین دلیل مهم است که بودجه خود را قبل از شروع تنظیم کنید. این یک سفر طولانی است و باید آماده باشید.

مصرف‌کننده پادشاه است

مصرف‌کننده اولین چیزی است که باید هنگام راه‌اندازی یک محصول نوشیدنی جدید به آن فکر کنید. این مربوط به شما نیست، مربوط به محصول شما نیست، همه چیز در مورد مصرف‌کننده است. آنها هستند که محصولات را می‌خرند و آنها هستند که قوانین را تعیین می‌کنند. با این حال، اکثر کارآفرینان نوشیدنی، 90 درصد از وقت و منابع خود را صرف تولید محصول کرده‌اند و همه موارد دیگر را فراموش می‌کنند.

به نظر می‌رسد که بسیاری از آنها فکر می‌کنند که فقط باید یک محصول ابتکاری شگفت‌انگیز تولید کنند تا همه آن را بخرند. محصول بسیار مهم است و البته این کیفیت است که باعث ایجاد وفاداری مشتری می شود. مصرف‌کنندگان با چه معیاری مواد غذایی را انتخاب می‌کنند؟

شما باید در وهله اول مصرف‌کننده را جذب کنید تا محصول شما را امتحان کند. پس در هنگام توسعه محصول خود، به مشتری هدف و نیاز واقعی او فکر کنید. شما باید از فرضیات اجتناب کنید. تصمیمات خود را بر اساس نیازهای واقعی بازار بگیرید.

تحقیقات بازار فرآیند ارزانی نیست، اما در ابتدا، گزینه‌‎های زیادی وجود دارد که حداقل برای جمع‌آوری برخی از بینش‌ها می‌تواند برای شما بسیار ارزشمند باشد. از محل کار خود بیرون و به سوپرمارکت یا سایر محل‌های فروش بروید و خوب چشم‌های خود را باز کنید و دقت کنید که رفتار مصرف‌کنندگان، آنچه که می‌خرند و آنچه که از کنارش بی‌تفاوت عبور می‌کنند، چگونه است.

قفسه‌ها را نگاه کنید، ببینید چه چیزی تخفیف خورده است، کدام قفسه‌ها خالی هستند و کدام قسمت‌ها با گرد و غبار پوشانده شده است.

همچنین می‌توانید در مورد بازارهای مختلف به‌صورت آنلاین جستجو کنید. این جستجو، به شما کمک می‌کند تا تصویر بزرگ‌تری ترسیم کنید. اگر بودجه کافی برای تحقیق در بازار دارید، گزینه‌های زیادی وجود دارد، اما تحقیقات مصرف‌کننده می‌تواند برای شما بسیار ارزشمند باشد. لطفاً به یاد داشته باشید که نظرات دوستان و خانواده برای شما خیلی ارزش ندارد، زیرا آنها شما را دوست دارند و نمی‌توانند عینی باشند.

شناسایی مشتری هدف نیز بسیار مهم است. شما باید در این مورد مصمم باشید. اغلب اوقات توصیف مشتری هدف، بسیار عمومی است و هیچ ارزش افزوده‌ای برای شما ندارد. اگر دقیقاً بدانید که چه کسی را هدف قرار داده‌اید، بیشتر می‌توانید بفهمید که چه عواملی انگیزه آن شخص خاص را ایجاد می‌کند، چه علایقی و چه نیازهایی دارد. اساساً شما می‌توانید محصول و مارک را بر اساس نیاز واقعی موجود در بازار ایجاد کنید، نه بر اساس فرضیات خودتان.

محصول

نوآوری چیست؟ نوآوری احتمالاً بهترین کلمه‌ای است که ترندهای جدید را با توسعه نوشیدنی جدید توصیف می‌کند. هر کارآفرین جدید، نوشیدنی ایده‌آلی دارد که جهان را تغییر خواهد داد. نوآوری قطعا روش بهتری برای انجام کارهاست و البته همه ما در مورد خوب بودن آن توافق داریم.

همه ما در مورد جنگ علیه قند می‌دانیم. با محصول ما، مصرف‌کنندگان باید از سلامت بیشتری برخوردار شوند چراکه آنها به دنبال مواد بهتر و محصولاتی با کیفیت بالاتر می‌گردند.

سالم ماندن یکی از بهترین ترندهای این روزهاست. با این حال، وقتی نوبت به نوشیدن نوشیدنی می‌رسد، کارآفرینان فقط بر روی دستور تهیه تمرکز می‌کنند و سعی می‌کنند نوعی معجون جادویی درست کنند که همه کارها را انجام دهد. به یاد داشته باشید، محصولی که در حال تولید آن هستید برای مصرف‌کننده است. آیا او فواید اصلی محصول را درک می‌کند؟ آیا شما باید در مورد محصول نوآورانه‌ی خود، به مصرف‌کنندگان آموزش دهید؟ آیا بودجه آن را دارید؟

بهتر است مزایای یک عملکرد روشن و شفاف را پیدا کنید و به آن پایبند باشید. اگر محصول بیش از حد پیچیده باشد، مجبور خواهید شد بسیاری از منابع خود را صرف کنید که فقط سعی کنید به مردم بیاموزید که در واقع چیست.

نوشیدنی‌ها در دسته FMCG (کالاهای تندمصرف) قرار دارند و تصمیماتی که مصرف‌کنندگان می‌گیرند نیز سریع هستند، به همین دلیل است که باید فوراً پیام اصلی و مزایای محصول را درک کنند. بنابراین وقتی صحبت از محصول می‌شود، ترکیبی از انگیزه‌های مختلف است؛ مانند مزایای عملکردی، مزایای احساسی، درک مواد اصلی، مارک تجاری و غیره.

برند

وقتی صحبت از نام تجاری می‌شود، بسیاری از افراد فقط به ظاهر بصری برند، لوگو و طراحی بسته‌بندی فکر می‌کنند تا خاص باشد. در واقع برند خیلی بیشتر از اینهاست. برای اینکه رقابت کنید باید برجسته باشید. نام تجاری شما باید از دیدگاه منحصر به فرد خود برخوردار باشد؛ چیزی که مصرف‌کنندگان می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند و از لحاظ احساسی درگیر آن شوند.

از جنبه روانشناختی، اکثر تصمیماتی که هر روز می‌گیریم غیرمنطقی است، اما آنها را بر اساس دلایل منطقی بنا نهاده‌ایم. به عبارت دیگر، به خودمان اجازه می‌دهیم که به دلایل منطقی، آن تصمیمات را بپذیریم. بنابراین، مبنا قرار دادن نام تجاری خود فقط بر اساس دلایل منطقی مانند مواد تشکیل‌دهنده یا مزایای فرآیند تولید کافی نیست.

نام تجاری چیزی نیست که بر روی بطری یا مغز شما باشد، در واقع در ذهن مصرف‌کننده است. برای همین، نام تجاری شما باید یک هدف و داستان داشته باشد. مارک خود را به عنوان یک شخص تصور کنید. چه نوع صفاتی دارد؟ چگونه او ارتباط برقرار خواهد کرد؟ به چه چیزی اعتقاد دارد؟ این ویژگی‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا در بازار تمایز ایجاد کنید و چیزی را به مشتری بدهید که به آن اعتقاد دارد. هر محصولی قابل کپی است. نام تجاری همان چیزی است که شما را متفاوت می‌کند. به نظر شما چرا برندهایی مثل کوکاکولا، پپسی و نستله ماندگار شدند؟

طراحی بسته‌بندی

طراحی بسته‌بندی عنصر دیگری است که در شروع توسط کارآفرینان صنعت نوشیدنی اغلب نادیده گرفته می‌شود. شما باید درک کنید که طراحی بسته بندی، اولین و بهترین ابزار بازاریابی شماست. این همان چیزی است که مشتری را به خود جلب می‌کند، ارتباط برقرار می‌کند و نماینده محصول است.

طراحی بسته بندی فقط طراحی گرافیکی زیبا نیست، بلکه باید کاربردی نیز باشد. به همین دلیل موارد زیادی که در هنگام راه‌اندازی کسب و کارها مشاهده می‌شود این است که آنها طراحی خود را انجام می‌دهند و پس از مدتی به متخصصان نزدیک می‌شوند و می‌خواهند طرح موجود را اصلاح کنند.

همیشه بهتر است این کار را ابتدا انجام دهیم، نه اینکه بعداً آن را اصلاح کنیم. اشتباه نکنید، شما مجبور نیستید بیش از حد هزینه کنید. اگر فردی واقعاً با استعداد در زمینه طراحی بسته‌بندی در اطراف خود دارید، می‌توانید کار را به او بسپارید، اما لطفاً زمان بیشتری را برای ساختن طرح صرف کنید. بسته بندی باید بر مصرف‌کننده تأثیر بگذارد و ما وقتی به مصرف‌کننده و طراحی بسته بندی فکر می‌کنیم، باید موارد زیر را به عنوان ارکان اصلی در نظر بگیریم:

  • متوقف کردن (Stop)
  • درگیر کردن (Engage)
  • جذب کردن (Attract)
  • مطمئن کردن (Reassure)

اگر طراحی بسته‌بندی شما دارای مختصاتی باشد که همه این ویژگی‌ها در آن لحاظ شده است، ممکن است فرصتی برای موفقیت در بازار داشته باشید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برگر کینگ بسته‌بندی‌های سازگار با محیط زیست را آزمایش می‌کند.

حرف آخر

شما باید هوشمند عمل کنید. مارک‌های نوشیدنی در طول شب ساخته نمی‌شوند. این کار به تلاش زیاد و منابع مختلف نیاز دارد. ابتدا ارزیابی کنید که آیا حاضرید به آن سفر بروید.

ما در یک زمان بسیار هیجان‌انگیز زندگی می‌کنیم و در معرض اطلاعات مختلفی هستیم که با چند کلیک کاملا در دسترس هستند. از این مسئله، به نفع خود استفاده کنید. تحقیق کنید، نظرسنجی کنید، بودجه خود را بسازید، هر بخشی از پروژه خود را ارزیابی کنید و در مورد آن ثابت قدم باشید.

قدم در این راه آسان نیست اما بهتر است قبل از هر گامی، با مشاوران و متخصصان این حوزه حتما مشورت کنید. ما در فودکس با مشاوره رایگان تمام جوانب و ابعاد تبلیغات و بازاریابی را برای شما شفاف و بازنمایی می‌کنیم تا شما در ابتدای مسیر با خیالی آسوده‌تر پا در این مسیر بگذارید.

اشتراگ گذاری مطلب

با اشتراک در خبرنامه فودکس، همیشه در جریان جدیدترین اخبار و ترندهای تغذیه و سلامتی قرار بگیرید.

درباره ما

ما در فودکس ایران برای خود ماموریتی تعریف کرده‌ایم.ماموریتی دو سویه که از یک سو در جهت تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و متمایز به صنعتگران صنایع غذایی‌ونوشیدنی و صنایع وابسته تلاش می‌کند.و از یک سو در جهت ارتقای دانش مصرف کننده نسبت به تغذیه سالم در تلاش است.

برندهای محبوب غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

فرم درخواست حضور در فروشگاه صنعت غذا و نوشیدنی

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال

فرم درخواست مشارکت در برنامه با متخصصان غذا ونوشیدنی

"*" indicates required fields

Max. file size: 128 MB.
در برند غذا و نوشیدنی
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریـــــافت کــاتالـــــوگ دیجیتال